Kedves Látogató! Amennyiben hibát talál az oldalon, vagy további, technikai okokból adódó problémája merül fel, kérjük, hívja az ügyfélszolgálatot. Telefonszám 06-80-203-776. Köszönettel Magyar Nemzeti Bank.
EN
EN

Tippek havi kiadásaink csökkentésére

nyomtatás

Tippek havi kiadásaink csökkentésére

Sokszor érezhetjük úgy, hogy a pénz túl könnyedén kifolyik a kezeink közül, idő előtt kiürül a családi kassza. A költségek átgondolásával és tudatos tervezéssel azonban sokat spórolhatunk. Összeszedtük, hogy mire érdemes odafigyelni, ha takarékoskodni szeretnénk.

A takarékoskodást érdemes háztartási költségvetés készítésével kezdeni: célszerű átgondolni, milyen bevételekre és kiadásokra számíthatunk a közeljövőben. A költségvetés összeírása megkönnyíti pénzügyeink kiszámíthatóságát, így könnyebb előre tervezni, illetve egy nem várt kiadás is könnyebben bekalkulálható. Bevételeink közé nem pusztán a munkabérünk tartozik, de ide sorolhatók a béren kívüli munkáltatói támogatások (pl. cafeteria), az állami juttatások (pl. családi pótlék) és az egyéb nem rendszeres jövedelmek is. A kiadások közé kell számolni az állandó költségeket (pl. rezsi, hiteltörlesztés), a megélhetési költségeket (pl. élelmiszer, öltözködés), valamint érdemes számba venni azt is, hogy bármikor keletkezhetnek váratlan kiadások (például, ha elromlik a mosógép).

Az előző hónapok pénzmozgásait, számláit átnézve rögzíthetjük költéseinket, bevételeinket. Nézzük át bankszámlakivonatunkat, keressük elő a befizetett csekkeket, vásárlási blokkokat. Ha bankkártyával fizetünk, illetve csekkjeinket is online fizetjük, akkor akár az internetes bankból lekérdezhetjük a számlatörténetet. Költéseinket összeírhatjuk egy füzetben is, de akár telefonos alkalmazás is segíthet ebben. A kiadásaink folyamatos ellenőrzésével, az eredmények kiértékelésével az is kiderülhet, hogy milyen szokásainkon érdemes változtatnunk, milyen kiadásokat kell átgondolnunk. A költségvetés segítségével láthatóvá válnak a kevésbé fontos, elhagyható kiadások is, hogy felesleges költekezéseinkből tanulva később valóban csak azt vegyük meg, ami tényleg fontos számunkra.

A költségtervezés abban is segít, hogy lehetőség szerint tartalékot is tudjunk képezni. Ha a jövőben nagyobb kiadást tervezünk (pl. új háztartási gép vásárlása, utazás stb.), érdemes előre gondolkodni és hónapokkal előre megkezdeni a takarékoskodást. Kevésbé terheli meg a családi kasszát, ha előre számolunk, és havonta félreteszünk kisebb összegeket. Így nem egy összegben kell megfizetnünk a nagyobb kiadást. A gondos tervezéssel akár egy hitelfelvételt is elkerülhetünk, hiszen nem ér minket váratlanul egy esetleges nagyobb összeg kifizetése.

A tudatos tervezés része a jövőbeli pénzügyi kockázatok átgondolása, mérlegelése is. Ha például lakáshitel felvételén gondolkodunk, fontos, hogy több ajánlatot is összehasonlítsunk és lehetőleg csökkentsük a jövőbeli kamatkockázatot.  Ennek érdekében érdemes a Minősített Fogyasztóbarát Lakáshitel védjeggyel ellátott konstrukciókat keresni, amelyek kiszámíthatóbbak és sok esetben kedvezőbbek is a védjeggyel nem rendelkező kölcsöntermékeknél. A Minősített Fogyasztóbarát Lakáshitel védjeggyel rendelkező hiteleket itt hasonlíthatja össze egymással.

Természetesen sok apró trükk létezik a spórolásra, ehhez rengeteg tippet találhatunk az interneten. Az MNB Pénzügyi Navigátor Füzetei is segíthetnek a megtakarítási lehetőségek átgondolásában: a Pénzügyi Fogyasztóvédelmi Központ tájékoztatófüzet-sorozata hasznos magyarázatokat és ötleteket ad pénzügyeinkkel kapcsolatban.