Mindent a THM-ről
nyomtatásMindent a THM-ről
Banki hirdetéseknél sokszor találkozhatunk a THM kifejezéssel. Azt sokan tudják, hogy minél kisebb ez a szám, annál kedvezőbb az adott hitel, de azt már kevesebben, hogy miből is tevődik össze ez az érték és mire való.
A Teljes Hiteldíj Mutató (THM) egy százalékos formában kifejezett érték, amely azt mutatja meg, hogy a tőkén felül mekkora összeg visszafizetésére kell majd számítanunk a hitel felvétele után, vagyis, hogy éves szinten milyen költség mellett juthatunk hozzá az adott hitelhez. A hirdetésben szereplő THM értéke az induló kamat, valamint a hitelfelvételhez kapcsolódó díjak és költségek alapján kerül meghatározásra, ugyanakkor például a hitel kamata a szerződés függvényében a futamidő alatt változhat..
A kamat összege mellett a pénzügyi intézmény egyéb díjakat és költségeket is felszámíthat, melyek növelik a ténylegesen visszafizetendő összeget. Ezek a díjak például:, az értékbecslés és (építésnél) a helyszíni szemle díja, a tulajdoni lap és a térképmásolat költsége, az ingatlan-nyilvántartási eljárás díja, a hitelközvetítőnek fizetendő díj, a bankszámlavezetés díja, valamint a biztosítás és a garancia díja. Vannak azonban olyan költségek is, melyek nincsenek benne a mutatóban, ilyen például a késedelmi kamat, a közjegyzői díj vagy a futamidő hosszabbítás költsége. Érdemes ezekre az összegekre is rákérdezni szerződéskötés előtt.
A különböző hitelajánlatok összehasonlításánál a THM segíthet a legtöbbet, hiszen a Teljes Hiteldíj Mutató fogalmi meghatározását Kormányrendelet tartalmazza, így azt a pénzügyi intézmények egységesen kell hogy számolják. Érdemes tehát a kamatláb helyett a hitelre vonatkozó ajánlatokban a THM értéket keresni és ezeket összevetni egymással választás előtt.
A lakáshiteleknél alacsonyabb hiteldíjmutatóval találkozhatunk, mint például egy áruhitelnél. Ez abból adódik, hogy minél rövidebb a hitel futamideje, illetve minél kisebb a kölcsön összege, annál magasabb a THM.
A számítási módszeren túl a THM reklámbeli feltüntetésének is szigorú szabályai vannak: jelzáloghitelek esetén 5 000 000 forintos hitelösszeggel, 20 éves futamidőre vonatkozóan kell feltüntetni.
Az összehasonlításhoz, illetve lakáscélú hitel esetében a legmegfelelőbb – Minősített Fogyasztóbarát Lakáshitel védjeggyel ellátott – konstrukció kiválasztásához használja a Magyar Nemzeti Bank kalkulátorát!