Kedves Látogató! Amennyiben hibát talál az oldalon, vagy további, technikai okokból adódó problémája merül fel, kérjük, hívja az ügyfélszolgálatot. Telefonszám 06-80-203-776. Köszönettel Magyar Nemzeti Bank.
EN
EN

Lehetséges a korábbi lakáshitelek kiváltása fogyasztóbarát hitellel?

nyomtatás

Lehetséges a korábbi lakáshitelek kiváltása fogyasztóbarát hitellel?

A Minősített Fogyasztóbarát Lakáshitel védjeggyel ellátott termékek olyan kedvező hitelkonstrukciókat ajánlanak, melyek segítik a fogyasztókat abban, hogy egy kiszámítható lakáshitelhez jussanak. De mi a helyzet azokkal az otthonteremtőkkel, akik korábban igényeltek – esetleg - kevésbé előnyös lakáshitelt? Jó hír, hogy a korábban felvett lakáskölcsönöket is ki lehet váltani fogyasztóbarát hitellel.

A hitelkiváltó kölcsönök lényege, hogy a régi, a mostani hitelekhez képest rosszabb feltételekkel felvett kölcsönt lecserélhetjük egy hosszabb futamidejű, alacsonyabb kamatozású hitellé, ami megkönnyíti a további törlesztést. Ez úgy néz ki, hogy hitelként felveszünk egy bizonyos összeget, hogy visszafizessük a kedvezőtlen hitelt és ezután ezt az új kölcsönt törlesztjük havonta, alacsonyabb részletekkel, a régi konstrukcióval pedig már nem kell tovább bajlódnunk. A Minősített Fogyasztóbarát Lakáshitelek valamelyikét akár adósságrendező céllal is fel lehet venni. Ennek lényege, hogy több hitelt vonhatunk össze eggyé, tehát ezek is a korábbi kölcsönöket váltják ki.

Lényeges eleme a hitelkiváltó kölcsönöknek, hogy nem feltétlenül az eredeti hitelező intézménynél kell igényelni az új kölcsönt, bármely hitelintézet hitelkiváltó szolgáltatását igénybe veheti az adós. Ha hitelkiváltásra kerül sor, érdemes tehát szétnézni a különböző banki ajánlatok között. Természetesen hitelkiváltás esetén is, az ügyfeleknek meg kell felelniük bizonyos feltételeknek. A bankok ugyanúgy kérnek jövedelemigazolást, értékbecslést az ingatlanra stb. Az egyik legfontosabb elvárás mégis a pozitív fizetési magatartás igazolása a korábbi kölcsönöknél, vagyis, hogy ne legyen elmaradás a hiteltörlesztés történetében. Kizáró ok lehet például, ha valaki negatív adóslistára (a Központi Hitelinformációs Rendszerbe, az ún. KHR listára) került. A pozitív fizetési magatartás igencsak kifizetődő lehet, hiszen a folyamatosan törlesztő ügyfeleket előnyösebben bírálja el a bank, így sokkal kedvezőbb feltételű hitelhez juthatnak.

Mint említettük, nem maradt le a Minősített Fogyasztóbarát Lakáshitelekről az sem, aki 2017 nyara előtt igényelt lakáshitelt, hiszen a már meglévő kölcsön is kiváltható minősített hiteltermékkel. A védjegy bevezetésével az MNB célja az volt, hogy minél szélesebb körben elérhető, közérthető és áttekinthető feltételrendszerű, egyszerű és gyors ügyintézés mellett felvehető lakáscélú jelzálogkölcsönök kerüljenek forgalomba. A jegybank ebből a lehetőségből a korábbi hitelfelvevőket sem szerette volna kizárni. A fogyasztóbarát lakáshitel feltételeinek kialakítása során fontos szempont volt a hitelkiváltások ösztönzése is. Ilyen esetekben érdemes mindig megfelelően szétnézni a különböző lehetőségek között, hiszen akár másik hitelintézetnél is igényelhető a Minősített Fogyasztóbarát Lakáshitel, amennyiben az adott hitelintézet rendelkezik minősített termékkel.

Kalkuláljon az MNB minősített hiteltermék keresőjével, vagy érdeklődjön személyesen a bankfiókoknál a lehetőségekről!