Kedves Látogató! Amennyiben hibát talál az oldalon, vagy további, technikai okokból adódó problémája merül fel, kérjük, hívja az ügyfélszolgálatot. Telefonszám 06-80-203-776. Köszönettel Magyar Nemzeti Bank.
EN
EN

Kezdjük az alapoknál: ezt érdemes tudni a lakáscélú hitelekről

nyomtatás

Minősített Fogyasztóbarát Lakáshitel

Az MNB a bankrendszeri verseny erősítése, a hiteltermékek átláthatóságának és azok, összehasonlíthatóságának növelése érdekében megalkotta a „Minősített Fogyasztóbarát Lakáshitel” minősítést, amelyet csak a Pályázati kiírásban meghatározott feltételeknek megfelelő, forint alapú banki lakáshiteltermékek nyerhetnek el.

Kezdjük az alapoknál: ezt érdemes tudni a lakáscélú hitelekről

Az alacsony hitelkamatoknak és az állami támogatásoknak köszönhetően pörög az ingatlanpiac, újra egyre többen vágnak bele építkezésbe, felújításba is. Aki hitelfelvétel előtt jól feltérképezi a piacot, valamint az elérhető állami támogatásokat, esetleg pénzügyi tanácsadó segítségét is igénybe veszi, nem csak időt, de nagyon sok pénzt is spórolhat.

Minden felületen záporoznak ránk a bankok hirdetései, amelyekben kedvező kamatozású hitelek felvételére biztatnak bennünket. De mégis melyiket válasszuk? Ezt kell jól átgondolni és a döntés előtt talán nem árt pénzügyi szakértő segítségét kérni, aki persze lehet maga a banki ügyintéző is.

A lakáscélú hitelekről alapvetően annyit mindenképpen tudnunk kell, hogy lehetnek államilag támogatottak, illetve piaci kamatozásúak. A lakáshitel gyakorlatilag egy gyűjtőfogalom, amely magába foglalja az összes olyan jelzálog alapú hitelkonstrukciót, amit kizárólag lakóingatlannal kapcsolatos célokra lehet felhasználni. Ezek a célok a következők lehetnek:

  • új ingatlan vásárlása
  • használt ingatlan vásárlása
  • új ingatlan építése
  • ingatlan felújítás, korszerűsítés, bővítés.

A fenti célokon kívül előfordul, hogy lakáscélú hitel kiváltására is használják ezt a hitelformát. A lakáshitelek legfőbb tulajdonsága, amelyben különböznek más hitelfajtáktól az, hogy kamatozásuk jóval kedvezőbb. Mielőtt azonban választanánk egy számunkra kedvező hitelt, fontos tisztában lenni azzal is, hogy egy hitelfelvétel során a folyósított összegen felül kamatokat és egyéb költségeket is vissza kell fizetni, ezért a különböző ajánlatok összehasonlítását a Teljes Hiteldíj Mutató (THM) is segítheti, amely egységesített formában, éves százalékban mutatja meg, hogy mennyivel fizet többet vissza a hitel felvevője a folyósított kölcsön fejében.

Mint említettük, a lakáscélra nyújtott hitelek feltételei alapvetően függnek attól, hogy piaci kamatozásúak vagy államilag támogatottak. Az állam különböző eszközökkel támogatja a lakhatási feltételek kialakítását, például kamattámogatást és vissza nem térítendő támogatást nyújt, amennyiben a kölcsönigénylő megfelel a jogszabályban lefektetett feltételeknek. A lakáscélú hitelek fedezete alapvetően a hitelcéllal érintett lakóingatlan, de előfordulhat, hogy emellett kiegészítő fedezetként bevonnak másik ingatlant is. A piaci kamatozású hitelek feltételei eltérőek, mert ez esetben a hitelintézet saját üzleti döntései alapján határozza meg őket.

A megvásárolni kívánt ingatlan lehet lakás, családi-, vagy társasház. Állapotának, forgalmi értékének megítélése az értékbecslő feladata, aki egy átfogó szempontrendszer alapján értékeli a megvásárolandó, fedezetbe bevonandó ingatlant. Amennyiben új ingatlan építéséről vagy vásárlásáról van szó, akkor a még fel nem épült ingatlan értékének alapjául az építési költségvetés szolgál.

Ha lakáscélú hitelt szeretnénk felvenni, érdemes néhány hitelintézetet felkeresni és kérni az  előminősítésünket. Ez egy néhány napos folyamat, amivel sok időt, pénzt és energiát spórolhatunk meg, megtudhatjuk a lehetőségeinket és a hitelfelvétel további feltételeit.

A banki ajánlatok között érdemes a „Minősített Fogyasztóbarát Lakáshitel” védjegyet keresni. A Minősített Fogyasztóbarát Lakáshitel bevezetésével az MNB célja az volt, hogy minél szélesebb körben elérhető, közérthető és áttekinthető feltételrendszerű, egyszerű és gyors ügyintézés mellett felvehető lakáscélú jelzálogkölcsönök kerüljenek forgalomba. A Minősített Fogyasztóbarát Lakáshiteleket pedig minden olyan banknál, takarékszövetkezetnél, vagy ezek közvetítőinél igénybe lehet venni, amelynek valamely terméke elnyerte a minősítést.