Kedves Látogató! Amennyiben hibát talál az oldalon, vagy további, technikai okokból adódó problémája merül fel, kérjük, hívja az ügyfélszolgálatot. Telefonszám 06-80-203-776. Köszönettel Magyar Nemzeti Bank.
EN
EN

Egy jó tipp a lakáshiteleseknek a nem várt események kezelésére

nyomtatás

Egy jó tipp a lakáshiteleseknek a nem várt események kezelésére

A nem várt események nem meglepő jellemzője, hogy nem lehet rájuk előre felkészülni. Sajnos bármikor történhet velünk olyan nem várt esemény, amely befolyással van az életünkre. Lehet ez egy betegség, vagy tartós munkanélküliség, de az biztos, hogy sok mindent újra kell gondolni, számolni, például azt is, hogyan törlesszük a továbbiakban a korábban felvett hitelt. Talán még nem olyan népszerű, mint az élet, a lakás, vagy az utazásbiztosítás, de létezik az úgynevezett hitelfedezeti biztosítás, amely pont a váratlan élethelyzetekre nyújt védelmet az adósoknak. 

A hitelfelvétel egy életre szóló döntés, amelyet intenzív mérlegelés előz meg. Természetes, hogy a hitelfelvevőben felmerül az, hogy mi történik, akkor, ha valamilyen oknál fogva nem bírja majd rendezni a törlesztőrészleteket. Az utóbbi időben a kedvező banki kamatok és a sokféle állami támogatás hatására egyre többen vesznek fel hitelt és vágnak bele építkezésbe, lakásvásárlásba, vagy átalakításba. Mégis csak kevesen kötnek a hitel mellé biztosítást, amely pedig teljes körű védelmet nyújthat az egész futamidő alatt. 

Ma már minden nagyobb banknál elérhető valamilyen hitelfedezeti védelem, amellyel bebiztosíthatjuk magunkat és a családot. A kifejezetten jelzáloghitelek mellé köthető, maximum a hitel összege erejéig érvényes biztosítások megtakarítást nem tartalmaznak, azaz ezek a biztosítások lejáratkor nem fizetnek, nem befektetési jellegűek, hanem kifejezetten a hitel visszafizetésének kockázatát hivatottak fedezni. Jelzáloghitel felvételekor egyébként maga a bank is előírhatja a biztosítás megkötését például adóstárs hiányánál, egykeresős családnál, vagy ha az adós életkora azt indokolttá teszi. A biztosítást ez esetben a hitelt nyújtó bankra kell engedményeztetni a felvett hitelösszeg erejéig. Ha a biztosított személy (adós) meghal, vagy tartósan rokkanttá válik, akkor a biztosító a biztosítási összeg erejéig az adós hitelét előtörleszti. Egyes biztosítások kiterjednek a tartós táppénz vagy munkanélküliség esetére is. 

A feltételek bankonként, takarékszövetkezetenként eltérőek, de a biztosítások gyakorta csak azzal a bankkal kapcsolatban lévő biztosítónál köthetőek meg, amelyik a jelzáloghitelt nyújtotta. A részletes feltételeket, a biztosító szolgáltatását és az esetleges kizárásokat (azok az esetek, amikor a biztosító nem fizet) a biztosító szerződési feltételeiben találjuk. Érdemes ezeket a feltételeket nagyon alaposan áttanulmányozni és az ügyintézővel átbeszélni. 

Mégis mennyibe kerülhet egy hitelfedezeti biztosítás?

A biztosítás díja, csakúgy, mint a feltételek bankonként eltérőek lehetnek. Van, ahol a havi törlesztőrészlet bizonyos százalékában meghatározott díjat kell fizetnünk, van ahol a folyósított hitel bizonyos százalékára vetítik a biztosítás összegét. Olyan is előfordulhat, hogy a fennálló tőketartozás a számítás alapja. Ez utóbbi esetben, ahogy csökken a fennálló hitelünk, úgy csökken a biztosítás havi díja is. 

A biztosított adósnak egyébként szinte mindenhol lehetősége van további egy adóstársat biztosítottként bevonni. Két adós esetén bankonként ugyancsak eltérő díjakat számítanak fel, hiszen ebben az esetben már mások a kockázati szempontok. 

Ha nem történik semmi baj, utólag se gondoljuk úgy, hogy kidobott pénz lett volna a biztosítás, hiszen a nyugalmunkra, saját és a családunk biztonságára nem érdemes sajnálnunk a pénzt!